A kongresszus főbb helyszíne Moscone Convention Center (tudományos ülések, kiállítás) San Francisco Mariott (AACC bizottságok, megnyitó, fogadás) San Francisco Hilton (cégek rendezvényei).
A reggeli 60 perces plenáris ülések a HIV-1 patogeneziséről (David Ho, Aaron Diamond AIDS Reseach Center, New York), a kardiális megbetegedések molekuláris biológiájáról (Jacques Genest, McGill University, Quebec Canaclga), humán kísérletek etikájáról (Arthur Caplan, Center for Bioethics, Univ. of Pennsylvania), a neurális őssejtről (Evan Snyder, Harvard Medical School, Boston) és az űrutazás patobiokémiájáról (Jay Buckey, Dortmouth College, Hannover, NH ) szóltak, melyeket mintegy 10-15 perces vita követett. Az érdekes előadások, kiváló előadókkal inkább a laboratóriumi szakembereknek perspektívákat mutattak be mint a klinikai kémia újabb eredményeit.
Az egész, félnapos és mini Workshop-ok (AACC tagoknak 160, 120, 80 USD) a vérgázoktól, tumor markerektől a laboratóriumi módszerek evaluálásáig gyakorlatilag átfogták a teljes klinikai kémiát. Minden wokshop ismertetőjében körvonalazódott, hogy kiknek szánják majd a rövid összefoglalást és hogy a workshop után a résztvevőknek mely fontosabb kérdésekben kell tájékozottnak lenni. Ezek a továbbképzést vagy alapképzést segítő programok főként azoknak voltak ajánlottak, akik általuk eddig kevéssé ismert vagy művelt részterülettel szerettek volna részletesebben megismerkedni.
Kerek asztal megbeszélések (38 USD) naponta két alkalommal reggel 7-8:30-ig és délben 12:15-1:45-ig zajlottak. Minden téma egy nap ezen két alkalommal szerepelt. Az étkezés közben kötetlen módon inkább beszélgetés formájában zajló, valódi "kerekasztal" megbeszélések voltak. A témák is ennek megfelelően inkább gyakorlati tanácsokként (gyakorlati szempontok a saját laboratórium vagy laboratórium konzultáció indításákor, tanácsok az immuno-assayk fejlesztéséhez...) szolgáltak.
A plenáris ülésekhez hasonlóan ingyenes (AACC tagoknak előzetesen 250 USD regisztrációs díj) továbbképzések (EDUTRAK), félnapos és egésznaposformában 2-4 párhuzamos szekcióban zajlottak, 2 vagy 3 egyénenként 40 perces előadás és 5 perces vitákkal. A témákat a klinikai laboratóriumi ismeretek egy-egy speciális területén több speciális szakember közreműködésével tárgyalták: A QC-rendszer globális harmonizációjához vezető út, a POCT új eljárásai, az oxidatív stressz és a táplálkozás, laboratóriumi ajánlások a diabetes mellitus diagnózisához és kezeléséhez, molekuláris endokriológia, új kihívások a laboratóriumi medicinában, kémiai és biológiai terrorizmus. A témák széles választékából mindenki megtalálhatta a számára legszükségesebbet. A szakterületet ismert képviselői mikro-fluid, Lab-on-chip eljárástól az udvarias laboratóriumi kommunikációig nagyon sok új részterületet érintettek.
A műszerkiállítás 3 napon keresztül 9:30-17:00-ig volt nyitva. Az 550 kiállító között a nagy cégek (ABBOTT, Roche, Beckman-Coulter, Bio-Rad, Johnson&Johnson, Dade-Behrinig, Bayer) automata analizátoraikkal és robotrendszereikkel, még a kisebbek (NOVA, AVL...) főként POCT készülékeket mutattak be. Nagyon sok, nálunk kevésbé ismert cég kínált kiegészítő berendezéseket (szelepek, bárkód, vizelet koncentrátor) valamint immunkémiai reagenseket. Az USA-án kívül voltak (29) német, francia, angol finn, osztrák (DIALAB), magyar (77 Elektronika) és jelentős számú keleti (kínai, japán, koreai) kiállítók. A 20kongresszusi kiadványok közül az Exhibit Guide tartalmazta az összes kiállító főbb adatait és a cég rövid ismertetését. Külön oldalon voltak felsorolva az egyes kiállítók új műszerei. A kiállításhoz csatlakozott az AACC könyvesboltja és más kiadók valamint több akkreditáló szervezet.
A poszter szekció 19 témakörben (automatizáció, tumormarkerek, proteinek/enzimek, POCT, molekuláris pathológia...) 3 napon keresztül délelőtti 2 és délutáni szekcióban volt megtekinthető. A több, mint 800 poszter átlagosan jó benyomást keltett. A nagyon szépen kivitelezett és komoly tartalmú munkák keveredtek, kevésbé gondos nem sok új mondanivalójúakkal. Az utóbbiak inkább a különböző, főként a fejlődő országokból érkezett résztvevőket jellemezték. A beszámoló írójának posztere a Molekuláris patológia szekcióban a 800-as r számmal az akatalazémia Magyarországi típusának molekuláris biológia jellemzését mutatta be, mint egyetlen magyar résztvevőjét. A poszterek címe, illetve abstractja a Clinical Chemistry 2000 évi S6 számában jelent meg. 53 tagú zsüri válogatta ki a bemutatásra kerülő posztereket.
A kongresszust a társasági programok (San Franciso fényei, AlCatraz, Kínai város, Dynasty Kastély) tették még élvezetesebbé. Az időjárás megfelelt a szokásos elvárásoknak kissé hűvös, szeles, és ködös volt. (SanFranciscoban a nyár a leghűvösebb.)
A kongresszust segítette több kiadvány, napi újság, mágnes kártya (cím leolvasására a kiállítóknál) az előadások rögzítése kazettán (10 USD/előadás). Clinical Laboratory News külön kiadásai: beszámolók az AACC életéből (elnökválasztás, szakmai bizottságok, következő több évi kongresszus). AACC tagságáról: 1999-ben 10.919 tag, nem US 32%, PhD 35%, egyetemi diplomás 14%, orvos 11%, MD/PhD 3%, főiskolás 27%.
Életkor szerint 40-49 éves 35%, 50-59 éves 38%, 60 év felett 20%, 30-39 éves 6%, kórház laboratóriumban dolgozik 51%, 16% laboratóriumi vezető, 20% részlegvezető, az iparban 24%.
Úgy tűnik, a kardiális markerek területén a Troponin tovább nem emelkedik, CK MB kezdi újra visszanyerni szerepét és növekszik az ultraszenzitív CRP jelentősége (diagnosztikai és risk faktor). Az egész kongresszust a POCT vizsgálatok térhódítása jellemezte. Nagyobb szerepet játszott még automatizáció, immunkémia, molekuláris biológiai módszerek, és a diabetes. 3 új és érdekes területe: bioterrorizmus, acetaldehid meghatározás, mint az alkoholfogyasztás indikátora, biztosító mint vizsgálatkérő.
A poszterek alapján a leggyakoribban vizsgált patológiás eltérések (cardiális megbetegedés, diabetes mellitus, drug abuse, tumorok, vesefunkció) az alkalmazott vizsgálatok (troponinok, homocisztein, CRP, koleszterol) és módszerek (POCT, HPLC, kemilumineszcencia, PCR, módszerösszehasonlítás és evoluáció) voltak.
Minden előadás után ki kellett tölteni az előadást és az előadót értékelő lapot és javaslatot tenni a következő évi kongresszus főbb feladataira.
Dr. Góth László
Levélcím: Dr. Góth László
Debreceni Egyetem
Orvos és Egészségtudományi Centrum
Klinikai Biokémiai és Molekuláris Patológiai Intézet
4012 Debrecen, Pf.: 40.