KÖNYVISMERTETÉS

Gondolatok Juhász Péter és Dux László "Klinikai laboratóriumi diagnosztika" című könyv (Springer Tudományos Kiadó, Budapest, 2000) elolvasása után

Juhász Péter főorvost akkor ismertem meg, amikor átvette a László Kórház Kémiai Laboratóriumának vezetését. Az elmúlt két évtizedben számtalan alkalommal találkoztunk, nagyokat beszélgettünk a szakmánkról és a világ dolgairól. Hiszem és tudom, hogy a gondolatvilágunk, a szemléletünk közös nevezőn volt, így komoly barátság alakult ki. Halála előtt néhány héttel boldogan, megkönnyebbülve említette, hogy lényegében kész van a tervezett könyvének tartalmi része, a javítás és a nyomdai előkészítés hiányzik még. A sors közbeszólt, mindannyiunk döbbenetére tragikus hirtelenséggel elment. Időnként felbukkan álmaimban, hogy megszólal a telefon és ismert hangján jelentkezik: Szia, itt Juhász. Bizony sokszor kértük egymás tanácsát, segítségét, ez jó volt, mert mozgatta, inspirálta a gondolatainkat.

Dux László - akivel szintén őszinte és mély barátság alakult ki - vállalta, hogy befejezi a munkát és mindent megtesz a könyv megjelenéséért. Ezzel kapcsolatban saját gondolata, hitvallása a könyv Bevezetésében olvasható.

A fiatal kollégáknak célszerű felidézni a laboratóriumi szakma könyvkiadásainak mérföldköveit: Bálint Péter szerkesztésével Klinikai laboratóriumi diagnosztika (Egészségügyi Kiadó, Budapest, 1952 és 1955). Ez volt akkor a szakma magyar nyelvű bibliája, az idő természetesen számos területen új szemlélet, metodikákat hozott, de az alapok stabilisan állták a próbát. Sós József, Goreczky László és Simon György szerkesztésével: Laboratóriumi diagnosztika, (Medicina Kiadó, Budapest, 1974) hiányt igyekezett pótolni, hiszen új területek jelentek meg (RIA, modern vérgázanalízisek, stb.) és kezdett önálló szakmává válni a klinikai kémia, a hematológia, mikrobiológia, immunológia, amelyek már összességében nem fértek (és férnek) bele egy kötetbe, illetve egy ember agyába. Richterich R.: Klinische Chemie (S. Kargel, Basel 1965, 1968) egy szerzős (!) munka, az 1970-es években sokan forgatták Magyarországon is. Todorov J.: Klinische Laboratoriumsuntersuchungen im Kindesalter (VEB Verlang, Berlin 1970) szintén egy szerzős (!) könyv, speciális területet dolgozott fel 1115 oldalon, a maga korában több nyelvre is lefordították. Később könnyebb volt hozzájutni a világ más tájain megjelent komoly munkákhoz, mint például Tietz, N.W.: Fundamental of Clinical Chemistry (W.B. Saunders Comp. Philadelphia 1970, 1976, 1987), illetve Burtis C.A., Ashwood E.R.: Tietz Textbook of Clinical Chemistry (W.B. Saunders Comp. Philadelphia 1994).

A felsorolt művek mellett, szerényebb terjedelemmel, de emberi mértékkel Juhász Péter és Dux László munkája minden bizonnyal egyenrangú lesz. Miért?

Ismételt köszönet illeti azokat, akik közreműködtek és támogatták e remek könyv megjelenését, valamint a Springer Tudományos Kiadó Kft. tevékenységét. Bizonyára segítenek abban is, hogy minél több, az orvoslaboratóriumi szakma iránt érdeklődő kezébe eljusson és Ők értékelni fogják, mint az említett nagy elődök munkáit.