The authors - presidents of their national laboratory societies - decided to give a brief survey on the present status, development and problems of laboratory medicine in Central European countries. Three other countries from Central and Eastern Europe did not respond. The aim of the survey on one hand was mutual information of the national societies, and the information of the Forum of European Societies of Clinical Chemistry (FESCC) on the other hand, on most important problems related to the structure, organisation, education of laboratory medicine. Comparative data will be presented on certain aspects of work load, staffing, education, financing, quality assurance, accreditation, international relations, major problems and major achievements in the different countries.
Munkája során egyre több orvosi laboratórium ismeri fel a belső és külső minőségellenőrzésen túlmutató, a preanalitikai, analitikai, posztanalitikai folyamatokat és a laboratóriumi menedzsment- számos elemét egyaránt magába foglaló ún. total quality management szükségességét. A magyar kórházakban egyre terjedő ISO 9001 és ISO 9002 szerinti tanúsítás nem elegendő az orvosi laboratóriumok kompetenciájának igazolására, mely szükségessé teszi a laboratórium akkreditálás bevezetését. Az akkreditálás külső auditnak felel meg, mely vizsgálja és igazolja, hogy egy klinikai laboratórium a független szakmai akkreditáló szervezet által meghatározott működési standardoknak megfelelően képes magas minőségű szolgáltatást nyújtani. Az akkreditálás elsődleges célja a laboratóriumi munka minőségének javítása, önkéntes részvétel, szakmai "peer review", képzés és szakmai követelményeknek való megfelelés révén. A szakmai színvonal és az egészségügyi ellátás minőségének és hatékonyságának biztosítása, a betegek érdekeinek felelősséggel történő képviselete a diagnosztikai szakmák számára komoly kihívást jelent, különösen egy olyan egészségügyi rendszerben, melynek szervezettsége, szabályzói, finanszírozása és ösztönző rendszere komoly reformokra szorul. A szakmai színvonal és presztízs javítása, valamint szakmapolitikai érdekeink képviselete elengedhetetlenné teszik, hogy az Európai Unióhoz való csatlakozásunk küszöbén proaktívan készüljünk a kor kihívásaira. A laboratóriumok akkreditálásának magyarországi bevezetése ezen szakmai és etikai kihívások egyike. Az előadás áttekintést nyújt a laboratórium akkreditálás szerepéről, helyéről, nemzetközi tapasztalatairól, hazai előzményeiről és megvalósításának lehetőségeiről.
Előadásunkban egy új laboratóriumi programrendszert mutatunk be mely önállóan és integrált kórházi informatikai rendszer részeként is funkcionál. Egyesíti a Magyarországon eddig használt programok előnyeit, kiegészítve olyan lehetőségekkel, amelyeket, tudtunkkal, még egyetlen program sem tartalmazott.
Mi az, amit minden program tud betegfelvétel, vizsgálatkérések beírása eredmények beírása, automaták on line illesztése nyomtatás. Az automatikus validálást, azaz a normál, vagy attól kissé eltérő eredmények kiengedését (validálását), már nem minden program tudja. Néhány program alkalmas on-line érkeztetésre is.
Néhány dolog, amit a MedWorkS Labor program pluszként nyújt. A fentieken kívül képes az on-line érkeztetést csőtípusonként elvégezni. Ez azt jelenti, hogy ha alvadékos a vérkép, vagy a citrátos cső nincs televéve, ezek alkalmatlanná tehetőek. Bármely vizsgálat napi átlagát megnézve, az adott gép esetleges szisztematikus hibája kiszűrhető. Összegyűjtve végzett vizsgálatok, "jégszekrénybe" tehetők, ahonnan eredeti sorszám/dátum jelölésével munkalistára ki is vehetők. Amennyiben egy adott vizsgálat eredménye gyakran ugyanaz, úgy az "eredmény-menedzser" funkcióval egyszerre beírható az összes beteghez. Sürgős vizsgálat elkészültével, a lelet felküldésekor az adott osztály összes képernyőjén megjelenik az eredmény. Ugyanez a helyzet, ha a laboratórium által definiált pánikértéket (életveszély) meghaladó eredményt küldünk az osztályoknak. Validálásnál a legnagyobb segítség, hogy a beteg előző eredményei is megjelennek a képernyőn. Ezzel megnövekszik a validálás biztonsága, kiszűrhetők a mérési hibák.
A laboratórium:
A nukleinsav amplifikáció minimum standard feltételei
A mikrobiológiai nukleinsav amplifikáció további feltételei
A nested PCR kiegészítő feltételei
Egyéb vizsgálatok feltételei
Berendezések
A laboratóriumi vizsgálatok:
Vizsgálati számok, kapacitás, mérésszám optimum
A minták - mintavétel, mintakezelés, mintaelkészítés
Reagensek - primerek és próbák, gyári mastermixek, házi reagensek
Módszerek - zárt rendszerek, házi módszerek,
Kontamináció kontroll
Kontrollok
Eredmények értékelése, interpretálása, konzultáció
A minőség:
Minőségbiztosítás
Evaluálás, validálás
Proficiency testing
Quality Control
A munkatársak:
Képzettség
Továbbképzés
Akkreditáció:
Személyi feltételek
Tárgyi feltételek
Paraméterspecifikus engedélyek
Időszakos kontroll
Etikai kérdések