Előadás kivonat nem érkezett.
A szerológiai módszerek automatizálása jelentős előrelépést hozott a fertőző betegségek immunológiai diagnosztikájában. A szerzők szilárd fázisŁ ELISA módszeren alapuló Cobas Core (Roche Diagnostics) és VIDAS (bio Merieux) immunológiai automaták használata során szerzett tapasztalataikat elemzik klinikai mintákból végzett antigének és antigénspecifikus ellenanyagok kimutatása alapján. Az automatizálás jelentőségét abban összegzik, hogy az kizárja a szubjektivitást, kiküszöböli az emberi és technikai hibákat, csökkenti az ismétlések számát, egységesíti a módszereket eleget téve a minőségi követelményeknek. Gyorsítja az eredmények kiadását. és segíti a surveillance és az infekciókontroll tevékenységet.
A bakteriológiai vizsgálatok kb. egyharmadát a vizelet vizsgálatok teszik ki.
A húgyúti infekciók diagnosztikájában, a szükséges antibiotikum terápia megválasztásához, és annak ellenőrzéséhez elengedhetetlenül fontos a gyors és pontos baktérium identifikálás, a korrekt csiraszám meghatározás.
Az előadás összefoglalja azokat az eredményeket, tapasztalatokat, melyeket egy új vizelet bakteriológiai eszköz bevezetése során találtunk.
1999. végén és 2000. elején N. meningitidis C okozta purulens meningitis járvány jelentkezett Magyarországon. A szerzők retrospektív tanulmányban vizsgálták a Szt. László Kórház Gyermekintenzív Osztályán 1993. és 2000. között ápolt purulens meningitisben szenvedő betegek adatait. Az esetek között 30 esetben szerepelt meningococcus kórokozóként. N. meningitidis B fertőzés 24, C típusú fertőzés 6 esetben volt igazolható.
A meningococcus meningitisben szenvedő gyermekek átlagéletkora 50 hó (3 hét- 15 év) volt, a nem szerinti megoszlás 15 fiú és 15 lány. Felvételkor 6 beteg volt shockos, sepsis 14, Waterhouse Friderichsen szindróma 10 gyermeknél volt diagnosztizálható. Három beteg halt meg a meningitis következtében. A rutin laboratóriumi vizsgálatok mellett ezeknél a gyermekeknél a prognosztikus jelentőségű laboratóriumi vizsgálatokat követtük nyomon, ezek voltak a CRP, procalcitonin, BE, Na, LDH, Thr, KN, kreatinin, liquor paraméterek, és az alvadási vizsgálatok. A meningococcus sepsis legsúlyosabb alakja a septicus shock thrombocytopeniával és alvadási zavarokkal, magas letalitással jár. A B csoportban a CRP átlagértéke 176 mg/L (+/-84), a prothrombin 70% alatt volt 13 betegben, a Na 135 mmol/L alatt volt 13 gyermekben, a BE - 5 alatt volt 9 esetben. A C csoportban a CRP átlagértéke 316 mg/L (+/-109), prothrombin 70% alatt volt 4 betegben, a BE 5 alatt volt 3 gyermeknél. A procalcitonin átlagértéke a C csoportban 207 ng/ml volt. A kezdeti tapasztalatok alapján a N. meningitidis C infekció súlyosabb lefolyást mutatott, amit a laboratóriumi paraméterek is alátámasztottak. Az adatok összehasonlításánál figyelembe kell vennünk, hogy a N. meningitidis C fertőzések száma csak 6 volt.
Meningitis purulenta járványos időszakban, sorkatonák szűrése során Nesseria gonorrhoeae-t izoláltak az alább ismertetett esetben.
A sorkatona beteg gégészeti vizsgálatakor tonsillo-pharyngitist diagnosztizáltak. Az elváltozásokból bakteriológiai tenyésztéssel N. gonorrhoeaet izoláltunk. Egyidőben az urtherából és a rectumból is elvégezve a tenyésztést, N. gonorrhoeaet ezekről a helyekről nem tudtunk kimutatni.
Antibiotikumos kezelés után a garatból N. gonorrhoae nem volt kitenyészthető.
A beteg fizikális vizsgálata és a legbonyolultabb molekuláris genetikai vizsgálatok, vagyis a betegágy és a laboratórium között, széles skálán helyezkednek el a különböző vizsgáló módszerek.
A dip-slide módszerű vizelettenyésztéses eljárás átmenetet képez a betegágy melletti és laboratóriumi mikrobiológiai diagnosztika között: a laborhoz nem kötött levételi, leoltási technikával, első lépcsőben történő értékeléssel, de nem nélkülözve a mikrobiológus szaktudását a végleges baktérium azonosításában, a rezisztencia értékelésében, antibiogram elkészítésében.
Előadásunkban értékeljük az elmúlt néhány év során szerzett tapasztalatunkat, a mintegy kétszáz elvégzett vizsgálat adatait összegyűjtve.
Az eljárás felgyorsította és biztonságosabbá tette a kórokozó azonosítását. Egyszerűsítette a vizelet laboratóriumtól független időbeli leoltását. Szennyeződés, vegyes flóra és a negatív, baktériummentes vizelet korai értékelésével költségkímélő vizsgáló eljárásnak is bizonyult.