RITKA KÓRKÉPEK - ÚJ KLINIKAI ÉS LABORATÓRIUMI ENTITÁS?

Pfliegler György

Debreceni Egyetem, Orvos- és Egészségtudományi Centrum, II. sz. Belklinika

A "ritka kórképek" fogalmát, mint igen heterogen, de bizonyos szempontból egységesen kezelendő csoportot 1983-ban az amerikai "Orphan Drug Act" használta először. Kialakítását az indokolta, hogy ezen kórképek legtöbbjében a gyógyszerkifejlesztés drága, s nem rentábilis, így egyéb szabályozókkal kell kutatásukat ösztönözni. Az Egyesült Államokban és az Európai Közösségben a ritka kórképek mintegy 40 millió embert érintenek, s ez az összmegbetegedések 10-15%-át teszi ki, tehát jelentős szociális és gazdasági gondot jelentenek. Az egyes kórképek gyakorisága a migrációs szokások szerint is változhat.

A felismerés, hogy ezen betegségek különleges diagnosztikai és terápiás algoritmust, gondolkodásmódot igényelnek, több vezető európai intézményben megvalósult, így a Mario Negri Institute-ban, Oxfordban vagy önálló vagy egy nagyobb intézeten belüli, de jól körülhatárolt egység végzi a ritka kórképekben szenvedők gondozását. A betegségek jelentős része örökletes, így gondozásuk a családtagokra is kiterjed és különösen tartós, érzékeny bánásmódot követel meg.

A betegellátási, gazdaságossági kérdéseken túlmenően a graduális, de méginkább a postgraduális oktatás szempontjából is előnyös a ritka kórképben szenvedők egységes szemlélete, mivel olyan betegpopulációt jelentenek, amely oktatási feladatokban éppen a tartós, gondozási jellegű orvos-beteg kapcsolatnak köszönhetően aktívan működik együtt.

A betegek ellátásának sarkalatos pontja a megfelelő információ (új, esetleg kísérleti stádiumban levő kezelési eljárások, újabb diagnosztikai, szűrési lehetőségek), ezért ilyen hálózatok már létrejöttek (NORD, EuNetWork), ill. ezek kialakítása folyamatban van. A hagyományos orvosi társaságokon túlmenően teret kapnak az orvos-beteg vegyes társaságok, egyesületek.

A laboratóriumi vizsgálatok koncentrálása a nagy anyagi vonzat és a kevés tapasztalatszerzési lehetőség miatt elengedhetetlen. A ritka kórképek egységes és hatékony diagnosztizálása, terápiája talán minden más ágnál szorosabban követeli meg a klinikai és a laboratóriumi szakember - természetesen a gyermekgyógyászati, szemészeti és más társszakmákkal való mindennapos, szoros együttműködését.

Szerző a Debreceni Egyetem II. Belklinikája és Klinikai Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézete ilyen irányú kezdeményezéséről, a nemzetközi tapasztalatokról ad számot, ill. néhány esetismertetéssel támasztja alá a ritka kórkép önálló fogalmának létjogosultságát.

PORPHYRIA CUTANEA TARDA - EGY MULTIFAKTORIÁLIS BETEGSÉG

Kószó Ferenc, Morvay Márta, Dobozy Attila

Szegedi Tudományegyetem, Szent-Györgyi Albert Orvos- és Gyógyszerésztudományi Centrum, Bőrgyógyászati Klinika

A porphyria cutanea tarda (PCT) klinikai szempontból a szervezetben, kórosan felszaporodott porphyrinek fényérzékenyítő hatására, fototoxikus reakciók eredményeként, a napfénynek kitett bőrfelületeken kialakuló vesiculo-bullosus elváltozásokkal, a hám fokozott sérülékenységével, valamint ezek következményes tüneteivel jellemezhetők. A PCT kialakulásának alapvető oka: az uroporphyrinogen-decarboxylase (UD) aktivitásának csökkenése a májban. UD károsodás mind örökletes, mind szerzett módon bekövetkezhet. A klinikailag tünetes PCT minden esetben (az autosomalis dominans módon öröklött UD géndefektusok esetében is) rendszerint több egyidejű, hosszan tartó, májkárosító tényező hatására jön létre. Precipitáló tényezők lehetnek: intoxikációk (pl.: alkohol, bizonyos vegyszerek), ösztrogén, infekciók (pl. vírus-hepatitisek), vasterhelés (pl.: herediter haemochromatosis). A PCT-re jellemző porphyrin-ürítési kép olyan változások eredményeként alakul ki, amelyek komplex módon károsítják mind az UD-t, mind az UD szubsztrátját és a dekarboxiláció átmeneti termékeit, mind pedig a közeget. A porphyrin megoszlási kép némiképp tükrözi a patogenezisben szerepet játszó mechanizmusokat. A diagnosztizálás és a betegek gondozása érdekében végzett vizsgálatok a fenti szempontoknak kell, hogy megfeleljenek.

VELESZÜLETETT V-ÖS FAKTOR HIÁNY

Ajzner É1, Balogh I1, Szabó T2, Muszbek L1

1Debreceni Egyetem Orvos és Egészségtudományi Centrum, Klinikai Biokémiai és Molekuláris Patológiai Intézet, Debrecen
2Heim Pál Gyermekkórház, Központi Laboratórium, Budapest

Egy két hónapos fiú csecsemő haemorrhagiás diathesis irányú kivizsgálását subduralis haematoma és vaccinációt követő vérzések miatt végeztük el. A protrombin, (76.5/9.7sec) és APTI idők (102/33.2 sec) korrigábilis megnyúlásának hátterében izolált V-ös faktor (FV) aktivitás (<1.44%) és antigénszint (<1.56%) csökkenés volt igazolható. A genetikai rendellenesség felderítésére perifériás leukocitákból genomiális DNS izolálását követően a F5 gén mind a 25 exonját introni primerekkel amplifikáltuk, majd BigDye Terminátor Kittel (Applied Biosystems) ABI PRISM 310 Automata DNS Szekvenátorral (Applied Biosystems) direkt szekvenáltuk, A kódoló régiók szakvenálása során a 13-as exonban 1 bázis (timin) deléciója és a 16-os exonban egy bázis (guanin) inzerciója igazolódott. A vizsgált csecsemőnél mindkét mutáció heterozigóta formában volt kimutatható, melyek az olvasási keret eltolódásán keresztül új korai stop kodon kialakulásához vezettek a 930 és a 1776 kodonokban. A szülők vizsgálata során az apánál a 13-as exon, míg az anyánál a 16-os exon mutációja volt heterozigóta formában igazolható. Mindkét mutáció elméletileg a FV könnyű lánc régióját nem tartalmazó un. trunkált FV fehérje szintézisét eredményezi. A könnyű és nehéz lánc specifikus ELISA tesztekkel a FV molekula könnyű lánca a probandnál egyáltalán nem, míg a nehéz lánc is csak nagyon kis mennyiségben volt detektálható, ami a trunkált FV molekula esetleges instabilitásával és korai degradációjával magyarázható.

A VIII FAKTOR GÉN INVERZIÓ VIZSGÁLATA SÚLYOS HAEMOPHILIA A-BAN ÉS SZEREPE A GENETIKAI TANÁCSADÁSBAN

Andrikovics Hajnalka, Klein Izabella1, Bors András, Kalmár Lajos, Nemes László, Váradi András1, Tordai Attila

Országos Haematológiai és Immunológiai Intézet, Budapest,
1MTA SZBK Enzimológiai Intézet, Budapest

Az A típusú öröklődő vérzékenységet (haemophilia A, HA) a VIII. alvadási fehérje defektusa okozza. A monogénes, nemhez kötött öröklésmenetű betegség gyakorisága 1/5000 fiúgyermek. Magyarországon mintegy 650 HA-ban szenvedő beteget tartanak nyilván. A VIII. faktor gén az X kromoszóma hosszú karjának (Xq28) 186 kb-nyi telomerikus szakaszán található. A súlyos (VIII. faktor szint <1%) HA-betegek 37-57%-ában kimutatható 22. intron-inverzió kivételével a génen nem ismert mutációs predilekciós hely. A 22. intron inverzió kimutatása direkt mutációanalízist tesz lehetővé mind a betegeknél, mind a hordozóknál. 59 egymással rokoni kapcsolatban nem álló súlyos HA-ban szenvedő betegnél ill. obligát hordozónál végeztük el az inverzió-kimutatást Southern blotting technikával. 27 (46%) esetben nem találtunk inverziót, 32 esetben észleltünk kóros mintázatot, ebből 25 (78%) disztális, 5 (16%) proximális típusú és 2 atípusos kóros mintázatot találtunk. A ritka atípusos mintázat hátterében az egyik esetben nem inverzió, hanem egy restrikciós hasítási hely polimorfizmus állt. A vizsgált 59 esetből 34 esetben volt szükség carrier-diagnosztikára, ebből 20 családban mutattunk ki inverziót. Az inverzió-pozitív családok 12 nő-tagjánál zártuk ki a hordozói státuszt, 8 esetben pedig carrier-statust véleményeztünk. A diagnosztizált 8 hordozónál és további 10 obligát carriernél a Southern blotting technika segítségével megbízható direkt mutációanalízis végezhető prenatális vizsgálat igénye esetén.