Nagy Erzsébet professzor Asszony hozzászólását, kiegészítéseit köszönöm, azokkal minden téren egyetértek. A klinikai mikrobiológia (kórházi mikrobiológia) helyzete súlyos, azonnali segítségre szorul. Ez a segítség elmaradni látszik. A vitaindítónak szánt írásom megjelenése óta eltelt több mint egy év alatt hivatalos reakció nem érkezett annak tartalmára. Néma maradt a Népjóléti Minisztérium Egészségpolitikai Főosztálya is, ahová a Mikrobiológiai Szakmai Kollégium elnökének tanácsát megfogadva 1998. május 7-én, 7284-4 ragszámú ajánlott levélben fordultam a módosítás szükségességét felvető levelemmel. Egy kórházi osztályvezető által írott, egy megbízott főigazgató által jóváhagyólag ellenjegyzett hivatalos levélre a Minisztériumból a mai napig nem érkezett válasz. Életbelépett viszont azóta a 18/1998 NM rendelet, amely a járványügyi és a klinikai mikrobiológia részbeni egybemosásával gyakorlatilag minden mikrobiológiai tevékenységet az ÁNTSZ és az OEK kizárólagos hatáskörébe utal. A hatályos jogszabályok így a kórházon belül folytatott mikrobiológiai tevékenységek számára nem kedvező jogi környezetet biztosítanak.
További, az egészségügy általános egészét sújtó tényező a szakemberhiány. A megdöbbentően alacsony fizetések, az erkölcsi megbecsülés elmaradása, némely kórházban a hivatásnak, szakmai értékeknek a közgazdasági mutatók mögé/alászoríttatása, valamint a kereskedelmi oldalról folyamatosan ható elszívó erő - különösen a diagnosztikus területeken a szakma kiürülése felé hatnak. Ebben a helyzetben nem lenne megengedhető a megfelelő szakértelemmel és tapasztalattal rendelkező, de diplomát nem orvosegyetemen szerzett szakemberekkel szembeni diszkrimináció. A kórházi minimum feltételeket tartalmazó 19/1996., 12/1997. és 21/1998. sz. rendeletek következetesen az orvosi mikrobiológiai szakorvosi képesítést szabják, követelményként a mikrobiológiai laboratórium vezetője részére, ezzel kritikusan szűkítve a lehetséges jelöltek számát. Fontos, hogy dolgozzon szakorvos is a laboratóriumban, de a vezetői alkalmasság nem része egyetlen szakvizsga tematikájának sem.
Továbbra is feloldatlannak érzem a laboratórium minimum feltételeknek megfelelését ellenőrző, működési engedélyét kiadó, illetve a tőle a vizsgálatokat átvállaló és ezáltal jelentős bevételhez jutó jogi személy egybeesésében rejlő törvényi összeférhetetlenséget.
A javaslatom továbbra is az, egyetértésben Professzor Asszonnyal, hogy a kórházak és klinikák mikrobiológiai laboratóriumaiban dolgozó szakemberekből álljon össze olyan testület, amely a saját minimumfeltételeit, minőségbiztosítási rendszerét kidolgozza, azt előbb a szakma elé tárja általános vitára, majd javaslatát a Szakmai Kollégiumon keresztül nyújthassa be a Minisztériumba. Bizonyos vagyok abban, hagy az illetékes szakmai kollégiumok az ehhez szükséges minden szakmai támogatást biztosítanának, ezzel megfordítható lenne a diagnosztikus szakmák, ezen belül a kórházi mikrobiológia több évtizede tartó sorvadása.
A válasszal egyetértek
Prof. Dr. Nagy Erzsébet
* Levélcím: Dr. Barcs István
Fővárosi Önkormányzat
Bajcsy-Zsillinszky Kórház és Rendelőintézet Központi Laboratórium - Klinikai
Mikrobiológia Budapest